Rady, názory a tvrzení kohokoliv

ohledně vegetariánství a výživy

 

Je zvláštní že v běžné lidské společnosti rozdává nejvíce rad ten, kdo tomu často nejméně rozumí. Je to jakoby lidově řečeno: Ten kdo nejméně ví, nejvíce kecá! Stává se že lidé z vesnic a většina dospělých se cítí jako všeznalci, kteří rádi poučují mladší lidi, např. svoje děti a blízké. Tak třeba dospělí. Snaží se dávat rady a tvrdí že něco je špatné a že na támhle to se zdravotně doplatí. Tvrdí to s takovým přesvědčením, že to skutečně vypadá jako pravda. Doopravdy to bývá však tak, že tomu co říkají, pouze hodně věří a pravda bývá opačná. Tito lidé vlastně sdělují pouze svůj názor, nebo názor někoho komu věřili. Případně názor který někde slyšeli a hodil se jim jak se říká, do krámu. Lidé často ovlivňují svými názory své děti a už od malička jim vtloukají svůj názor a tvrdí že je to právě tak a ne jinak. A právě kvůli tomuto přístupu se dokola dědí a kolují omyly. Přitom by stačilo jen si o problému přečíst a zajímat se o to kde je pravda. Tito lidé to však nepotřebují, protože podle nich je pravda jen to co říkají ONI. Vznikla tak proto spousta populárních omylů typu: Musíš jíst maso abys vyrostl a byl velký. Musíš jíst maso abys měl sílu. (oboje populární hlavně na vesnicích),atd. To jsou nesmysly kterým se člověk znalý problému o výživě asi bude smát. Dnes je k dispozici několik vědeckých poznatků ohledně stravování. Spousta odborníků a znalých doktorů napsala pravdivé články. Existuje spousta moudrých knih a ověřených informací. Jen si stačí je přečíst a zajímat se o to, kde je pravda.

Tady by se dala použít jedna pravdivá věta. Tato věta je u některých věkových skupin, hlavně u mladých oblíbená. Je to věta z filmu: Dědictví aneb K..., kde hrál Bolek Polívka. Věta vypadala legračně, ovšem vystihuje pravdu. Věta zněla: NEČTEŠ – NEVÍŠ.

Pro setkání s lidmi kteří neznají pravdu a nemají informace, přitom jen sdělují svoje osobní názory a rady doporučuji: Jedním uchem dovnitř a dalším ven. Nenechat se ovlivnit a jejich tvrzení odmítnout. Udělat s jejich radou to co s odpadkem = vyhodit jej do koše ať ho zahrabou hodně hluboko. Často bývá těžké čelit takovému útoku starších, proto asi není vhodné říkat jim věty jako: Nerozumíte tomu, tak mě nepoučujte.

Já osobně toto řeším tak, že si vždy vyslechnu to co mi říkají, zhodnotím to s pravdou kterou sem získal, hned to nepravdivé vypouštím pryč a řídím se nadále tím co se sem si přečetl s ověřených zdrojů. Záleží také však kdo nás přesvědčuje a jaký k němu máme vztah. Pokud je to sousedka, nebo jiný člověk, který není členem rodiny, tak rozhodně zachováme zdvořilost a taktně jim naznačíme že jsou neinformovaní a jen nám vnucují svůj názor. Případně neřekneme nic, usmějeme se a necháme je být, ať mají radost že nás možná přesvědčili. Tak jako tak však zůstaneme při svém a při pravdě.

Může se také stát že nás bude poučovat nějaký člen rodiny, který například je závislý masožravec a tvrdí že by bez masa nemohl být. Takového člověka asi nemá cenu přesvědčovat o pravdě, ale taky bychom mu ani nemuseli dávat prostor pro to, aby nám radil. 

 

 

pagro@tiscali.cz